Segmenty samochodów cz.1

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Ten artykuł jest tylko wstępem do rankingu który zaprezentuje za około 2-3 tygodnie, a może nawet później. O czym będzie tym razem? Tak jak w tytule ranking sporządzę o najczęściej jeżdżących samochodach z podziałem na ich segmenty, a ten wpis potraktujcie jako wstęp, ponieważ nie każdy jest zorientowany w tej działce. No i jeszcze jedno. Forma rankingu będzie nieco nie typowa, a przykładem do zapoznania się niech będzie pierwszy ranking o kolorach samochodów oraz wpis naprowadzający (ranking:
http://moto-rower.blog.pl/2016/03/06/ranking-najpopularniejsze-kolory-samochodow/
 i wprowadzenie:
http://moto-rower.blog.pl/2016/02/21/najpopularniejsze-kolory-samochodow-osobowych-w-polsce-cz-1-cos-tam-o-drogach/
).

Segmenty samochodów

Dzisiaj opiszę każdy z segmentów i nawet podsegmentów jakie sklasyfikuję, a będzie to każdy segment samochodu osobowego.

Segment A – auta małe i mini. Są jeszcze mniejsze niż auta typowo miejskie, chociaż do codziennej jazdy po mieście w celu np. dojazdu do pracy jeszcze lepsze. Są to np. Volkswagen up!, Skoda Citigo, Citroen C1 Toyota Aygo, a ze starszych to Fiaty Seicento i Cinqecento. Do klasy A, bo jest przecież najmniejsza można jeszcze zaliczyć auta mini. I nie chodzi mi o Mini, a np. o Smarta Fortwo, czy samochody od lat 16 np. marki Aixam, chociażby 126p.

Segment B – auta miejskie. To proste miejskie samochody za około 40 tys. za nówkę. Do popularnych należą Fiesta, Polo  Punto, Fabia i wiele, wiele innych.

Segment C – auta kompaktowe. Większe od poprzedniego segmentu, wejdzie do niego nawet cała rodzina i pojedzie na Mazury…albo w góry. Od tego segmentu producenci zaczynają swoje możliwości, czyli kto właduje mocniejszy silnik do swojego kompaktu. Te mocniejsze i znacznie droższe kompakty postaram się wyróżnić. A takie kompakty z plusikiem to np. BMW serii 1, Merc klasy A, Audi A3. Te normalne zaś to VW Golf, Ford Focus, Opel Astra, Toyota Auris, Skoda Octavia i znowu wiele, wiele innych.

Segment D – klasa średnia. To już naprawdę obszerna gama, ale nie jeśli chodzi o wybór, ale głównie o gabaryty wnętrza. Są to Ford Mondeo, nowy Talisman, stara Laguna, Skoda Superb i Volkswagen Passat. Przedział cenowy to ok. 80-150 tys. za nowy model.

Segment E – klasa wyższa. Można ją porównać wielkościowo do klasy średniej, ale jakością wyraźnie może przybrać imię klasy wyższej. Przedstawiciele: Mercedes klasy E, BMW „piątka”, Volva, Saaby, Audi A6 itp.

Segment F – klasa luksusowa. Luksus jest domeną tej klasy, a kupujący nie mają problemu żeby ograniczać koszty. To samochody dla prawdziwych bogaczy, są one ukoronowaniem, każdej z gam bogatej marki.

Vany. Podzielę tutaj ten segment na trzy osobne podsegmenty.

A) Mikrovany – Opel Agila, Suzuki Splash, Renault Modus, poprzednie wersje Merca klasy A.

B) Minivany – VW Touran, Citroen Xsara Picasso, Renault Scenic

C) Duże vany – VW Sharan, Ford Galaxy, Chrysler Voyager, Reanult Espace (ten poprzedni)

Kombivany – połączenie kombi i vana, praktyczny dla rodzin, właścicieli firm. To bardzo wszechstronne samochody jeśli chodzi o przestrzeń i zastosowanie.

Małe SUV-y – to samochody stylizowane na SUVa, a tak właściwie to klasa A lub B. Jest takie coś jak Fiat Panda 4×4 i jego można zaliczyć do tej klasy.

Średnie SUV-y – BMW X3, Hyundai Tuscon, Toyota RAV-4, Honda CR-V Mazda MX-7

Duże SUV-y – największe również cenowo: Mercedes ML, Jeep Grand Cherokee, Toyota Land Cruiser, BMW X5,

Crossovery – ostatnio furrora rynku w postaci np. Nissana Qashqaia, Forda Kugi. Wiele z crossoverów staje się SUVami, a zaś wiele normalnych samochodów staje się fake terenówką. Taka sytuacja.

Terenowe – SUV tylko udaje terenowe auto, a tutaj nie ma już żadnej udawanki: Mercedes klasy G, Jeep Wrangler, Defender

Sportowe – sportowcy mają to do siebie, że nie są posłuszni wobec głupich kierowców, którzy często lądują nimi w rowie. Przedstawicielami tego gatunku są z tych tańszych: Hyundai Coupe, Alfa Romeo jakieś tam, Nissan 350Z, a droższe to Porsche 911, Nissan GT-R i wiele innych piekielnie szybkich, drogich cacuszek.

Już niedługo nowy ranking, zapraszam do przeczytania. Wejdź też we wpis i przeczytaj powiązane wpisy oraz poprzedni ranking.

*pogrubione wyrazy to segmenty które sklasyfikuję

*część druga to ranking

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam!

Print Friendly

2 Komentarze

    • Cieszę się, że się podoba :). W najbliższym miesiącu odpowiem na pytanie, który z segmentów jest najpopularniejszy w Polsce i w jakim procencie ma się do reszty, dlatego zapraszam do śledzenia.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.